четвер, 18 січня 2024 р.

Літературний конкурс "Свою Україну любіть..."

 Черкаська  обласна організація  Спілки письменників України, Управління освіти і науки Черкаська ОВА, Черкаський національний університет ім. Б.Хмельницького до 210-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка з 15 грудня до 15 лютого проводили літературний конкурс "Свою Україну любіть..."

Ліцеїстка 9-Б класу Родниківського ліцею Гарбузова Діана взяла участь в даному конкурсі в жанровій номінації ( художня проза)





Символ калини у творах Великого Кобзаря

 

З початком повномасштабного вторгнення відродилася пісня січових стрільців «Ой, у лузі червона калина», яка стала своєрідним гімном для всіх українців.

Я чула її знов і знов. І коли було дуже страшно, наспівувала про себе, що «ми тую червону калину підіймемо!». Це надавало сил та мужності пережити ракетні обстріли та інші напасті ворога.

Тому, коли вирішила написати цей твір, обрала темою саме символ калини в творчості Тараса Григоровича Шевченка, нашого Великого Кобзаря, українського поета, письменника, художника, громадського діяча, фольклориста, духовного батька сучасного українського народу.

«Зацвіла в долині червона калина…»,«Коло млина калина. Там дівчина ходила…»,«Пишається калинонька, Явор молодіє…» та багато інших згадок про цей символ зустрічаємо у творах великого митця.

Тарас Шевченко написав багато віршів, в яких згадується калина. Я поцікавилася і дізналася, що Тарас Григорович згадав калину в «Кобзарі» 385 разів. Недарма він оспівував цей кущ з гіркуватими червоними ягодами.

Адже, образ-символ «червона калина» багатогранний, проте найпоширеніше, що підмітив і Шевченко, значення калини в народнопоетичній творчості – це символ ясної, палаючої краси, втіленням якої є молода дівчина.

Найдеш у гаї тую калину

То й пригорнись,

Бо я любила, моя дитино,

Її колись.

Якщо відкрити Кобзар нашого Великого поета, можна зустріти твори, де калина згадується і в іншому образі, як символ мужності людей, що віддали своє життя боротьбі за Україну:

Не сон-трава на могилі

Вночі процвітає,

То дівчина заручена

Калину саджає,

І сльозами поливає…

В баладі «Три шляхи широкії» з поеми «В казематі» також згадується калина:

Три явори посадила

Сестра при долині...

А дівчина заручена –

Червону калину.

Тут символ калини, поряд з ясенем, явором, зображає трагедію родини, коли вони змушені покидати рідну домівку. Якщо провести паралель з сьогоденням, можна побачити, що багато українців в теперішній час також змушені їхати подалі від війни, залишаючи оселі на поталу ворогам.

Червона калина, як символ, має багато значень, але є надія на те, що в майбутньому вона буде символом кохання та краси українських дівчат, які будуть вплітати її у свої віночки (хай навіть лише раз на рік). Недарма ж в ягідці калини кісточка схожа на серденько…

А, власне, Кобзар стане настільною книгою кожного українця, щоб не забувати яких страждань довелося пройти колись та доводиться проходити зараз нашому народу!

 

Маловідомі факти про життя Тараса Григоровича Шевченка URL:https://www.red-letter.com.ua/liudy/malovidomi-fakty-pro-tarasa-hryhorovycha-shevchenka/ (дата звернення 16.01.2024).

ВіршіШевченкаURL:https://svatovo.ws/shevchenko_verses_blossom.html(дата звернення 16.01.2024).

 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар